среда, 14 декабря 2016 г.

урок 5

Урок 5. Тема. Гномон. Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона, Конспекти уроків природознавства 2 клас
Мета: розширювати уявлення учнів про висоту Сонця на небосхилі, значення світла і тепла в природі; навчати вимірювати довжину тіні від гномона, встановлювати залежність між висотою Сонця на небосхилі і довжини тіні від гномона, між висотою Сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на Землю; формувати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі; виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та охороняти й примножувати природні багатства.
ХІД УРОКУ 5. Тема. Гномон. Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона, Конспекти уроків природознавства 2 клас
I. Організаційний момент
Вправа «Погода»
—Яка зараз пора року?
—Який місяць?
—Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Актуалізація опорних знань
1. Запитання для повторення
— Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця?
— Скільки триває рік?
— Чому влітку день триває довше?
— Чому взимку холодно?
2. Робота над загадками
• Красиве, хороше, на всіх людей дивиться,
А людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)
• Він і гріє, і пече, і, як зайчик, грається.
А захочеш його взяти — втече і сховається. (Сонячний промінь)
3. Вікторина
— Чи може існувати життя без сонячного світла і тепла?
— Чому не може?
— Що посилає нам на Землю Сонце?
— Якої пори дня Сонце гріє найкраще?
— Якої пори року Сонце зігріває найсильніше?
Висновок. Сонце дає землі світло і тепло, яке потрібне для життя рослин і тварин.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як спостерігати за видимим рухом Сонця на небі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
Загадки
• Іду — іде, стану — стоїть.
• Неживе, а за людиною ходить.
• Що навколо тебе біжить, а не наздоженеш? (Відповіді учнів.)
Так, це тінь. Що ж таке тінь? Це темне віддзеркалення будь-якого непрозорого предмета, освітлене протилежного боку. Через непрозорий предмет не проходить сонячне світло, тому й утворюється тінь.
Довжина тіні залежить від висоти Сонця на небосхилі: Сонце низько — тінь довга, високо — тінь коротка.
Користуючись цією властивістю, люди спостерігають, як змінюється висота Сонця на небосхилі в різні пори року.
Для цього використовують гномон — вертикально встановлений до поверхні з землі кілок заввишки 1 м. Щоб виміряти довжину тіні від гномона, треба провести риску в тому місці, де закінчується тінь, виміряти рулеткою відстань від гномона до риски. Ця відстань і буде довжиною тіні від гномона.
2. Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона
Ця робота проводиться для того, щоб учні простежили за змінами висоти Сонця на небосхилі.
Один учень встановлює перпендикулярно до поверхні Землі гномон Другий, у тому місці, де закінчується тінь, проводить риску, а третій вимірює відстань від гномона до риски. Це і буде довжина тіні, яка впала від гномона.
Найменша довжина тіні від гномона впродовж дня опівдні, а протягом року —влітку. Найбільш довга тінь упродовж дня вранці й увечері, а протягом року — взимку.
Раз на місяць опівдні між 12-13 год вам необхідно буде вимірювати довжину тіні від гномона і записувати результат у календар погоди.
3. Демонстрування зміни довжини тіні предметів залежно від висоти джерела світла
Увімкнемо лампу — джерело світла.
— Яка довжина тіні від олівця, якщо лампа стоїть на столі?
— Збільшується чи зменшується довжина тіні, коли лампу піднімаємо вгору?
Висновок. Чим вище джерело світла, тим тінь від предмета коротша. І навпаки, чим нижче джерело світла, тим тінь від предметів довша.
4. Відповіді на запитання
— Що падає від предметів, які освітлює Сонце?
— Як можна, не дивлячись на Сонце, визначити, високо або низько воно находиться над поверхнею Землі?
— У який час ви спостерігали найбільш довгу і коротку тінь свою і від різних предметів (дерева, стовпа, будинку)?
— Чому вранці холодніше, ніж опівдні?
— Які зміни в природі вам доводилося спостерігати впродовж дня?
(Так поступово вчитель підводить дітей до розуміння, що причиною явищ, які вони спостерігали, є Сонце.)
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Дослідницький практикум. Як виникає тінь? Як можна своєю тінню виміряти
висоту дерева?
Усі ми знаємо, що сонячного дня виразно видно тіні людей, дерев, будинків й інших предметів
— Як можна своєю тінню виміряти висоту дерева? Для цього існує безліч різних способів за допомогою дуже нехитрих приладів і навіть без всяких пристосувань.
Найлегший і найдревніший спосіб — той, яким грецький мудрець Фалес за шість віків до нашої ери визначив у Єгипті висоту піраміди. Він скористався її тінню.
Ми вчинимо так само. Виміряємо свій зріст, довжину своєї тіні і довжину тіні дерева.
Висота дерева у стільки ж разів більше росту людини, у скільки разів тінь дерева більше тіні людини.
Вимірювання треба проводити одночасно, оскільки Сонце не стоїть на місці, і довжина тіні змінюється.
43
2. Гра «Так чи ні?»
• Сонце сходить на заході і заходить на сході. (Ні)
• Земля рухається навколо Сонця, і відбувається зміна пір року. (Так)
• Не всі промені однаково нагрівають поверхню Землі. (Так)
• Коли темно, ми майже не розрізняємо оточуючі предмети. (Так)
• Удень і вночі все освітлює Сонце. (Ні)
• Найбільш довга тінь протягом року влітку. (Ні)
• Найменша довжина тіні від гномона — впродовж дня опівдні. (Так)
3. Тестування
1) День настає, тому що:
а) на небі з’явилося Сонце;
б) Земля обертається навколо Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі;
г) Місяця і зірок немає на небі
2) Пори року на Землі змінюються, тому що:
а) Земля обертається навколо Сонця;
б) змінюється відстань від Землі до Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Коли Сонце гріє сильніше: вранці, вдень або ввечері?
— Що падає від предметів, які освітлює Сонце? Що таке гномон?
— Як виникає тінь?
— Як можна своєю тінню виміряти висоту дерева?
— Як можна, не дивлячись на Сонце, визначити, високо або низько воно находиться над поверхнею Землі?
— У який час ви спостерігали найбільш довгу і коротку тінь свою і від різних предметів?
— Знайдіть інформацію про те, які спостереження за природою допомогли людині створити календар

Урок 3

Урок 3. Тема. Обертання Землі навколо осі. Доба, Конспекти уроків природознавства 2 клас
Мета: ознайомити учнів з обертанням Землі навколо своєї осі як причиною зміни дня і ночі; допомогти з’ясувати послідовність подій протягом доби; актуалізувати знання про явища природи; розвивати вміння аналізувати і знаходити шляхи розв’язання проблеми, що розглядається; виховувати інтерес до пізнання світу.
ХІД УРОКУ 3. Тема. Обертання Землі навколо осі. Доба, Конспекти уроків природознавства 2 клас
I. Організаційний момент
Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Актуалізація опорних знань
1. Запитання для повторення
— Яку форму має Земля? Що називається горизонтом?
— Як називається межа горизонту, де небо немов сходиться із землею?
— Чи можна дістатися лінії горизонту? Як визначити сторони горизонту?
2. Робота над загадками
• Чорна корова всіх поборола.
Білий віл всіх підвів . (День і ніч)
• До вечора помирає,
Зранку оживає. (День)
• Темно стало на дворі,
Сяє місяць угорі.
Спати треба, певна річ,
Бо прийшла на землю (ніч)
• Підходити до будинку стала,
З неба Сонце вкрала. (Ніч)
— Чим день відрізняється від ночі? (Вдень світить Сонце, співають птахи, а вночі на небі місяць, зірки, природа завмирає.)
— Чому вдень ясно? (Тому що на небі Сонце.)
— Чому вночі темно? (На небі немає Сонця.)
3. Робота за картками
1 варіант
Підкресли явища, які відбуваються вдень.
• Співають птахи;
• вилітають сови і кажани;
• закриваються квіти, складається листя;
• літають яскраві метелики;
• літають метелики;
• літають нічні метелики;
• розпускаються квіти.
2 варіант
Підкресли явища, які відбуваються вночі
• Співають птахи;
• вилітають сови і кажани;
• закриваються квіти, складається листя;
• літають метелики;
• літають нічні метелики;
• розпускаються квіти.
Перевірка (за записом на дошці)
— Виявляється, більшість із живих організмів уміють відрізняти день від ночі і користуватися своїми «живими годинниками» або почуттям часу. Які і як? (Міркування учнів.)
Наприклад, кульбаба розпускається, птахи співати починають, метелики літають удень, а на ніч кульбаби закриваються, птахи замовкають, але літають кажани і нічні метелики.
4. Робота в парах
Розгляньте картини одного маленького художника, які лежать у вас на партах
42
— Що незвичайного ви помітили на цих картинах?
— Які помилки художника ви помітили?
III. Повідомлення теми і мети уроку
Обговорення ситуації
Іноді по телевізору ви бачите прямі трансляції певних спортивних змагань, і диктор говорить, що в Америці зараз інший час. Поясніть, чому так відбувається
Можливі відповіді
• У нього годинник зламався.
• Він переплутав.
• Не знаємо.
Сьогодні на уроці ми й намагатимемось зрозуміти і пояснити цю ситуацію
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда з елементами розповіді
— Що ми зазвичай робимо вранці? вдень? увечері? вночі?
— Чи можна визначити час, якщо у тебе немає годинника? яким чином?
— Що ми ніколи не побачимо вночі на небі? (Сонце)
— Що таке Сонце? (Сонце — центральне тіло Сонячної системи. Сонце — найближча до Землі зірка — величезне розжарене космічне тіло.)
— Що таке Земля? (Земля — це планета Сонячної системи.)
— Чи обертається Сонце навколо Землі?
— Яка причина примушує Землю обертатися навколо Сонця?
— Як називається ця іграшка? (Дзиґа)
— Що спільного у планети Земля і дзиґи? (Земля теж обертається навколо своєї осі, тільки у дзиґи вісь справжня, а у Землі — уявна.)
— Що це за предмет? (Глобус)
— Що таке глобус? (Модель Землі)
— Глобус теж може обертатися навколо своєї осі.
— За скільки годин Земля зробить повний оберт навколо своєї осі? (Повний оберт вона робить за 24 години (чи за добу), а якщо точніше — за 23 години 56 хвилин.)
2. Демонстрування обертання Землі
— Як ви вважаєте, що більше — Земля чи Сонце?
Наші предки не могли знати, велике Сонце чи маленьке. Виявляється, якщо намалювати Сонце розміром великий апельсин, то Земля виявиться розміром макове зернятко.
І маса Сонця теж величезна. Для того щоб урівноважити уявні ваги, на одну чашу потрібно покласти Сонце, а на іншу чашу вагів 330 тисяч таких планет, як Земля.
— Що рухається, як ви гадаєте, — Земля чи Сонце? (Земля, ми рухаємося плавно навколо Сонця, а нам здається, що рухається Сонце.)
— Обертайте глобус навколо земної осі. Хто знає, що відбувається в результаті обертання Землі навколо своєї осі? (Відбувається зміна дня і ночі.)
Зараз ми в цьому переконаємося.
3. Моделювання зміни дня і ночі за допомогою глобуса і джерела світла
— У мене в руках лампа і глобус. Продемонструйте, як відбувається зміна дня і ночі . (Діти показують по черзі.)
— На що ще схоже обертання Землі? (На дзиґу. Вона теж обертається навколо палички-осі.)
— Усе правильно. Тільки у Землі це уявна вісь, яка проходить через Південний і Північний полюси.
— Що відбувається, коли Земля обертається навколо своєї осі? (Зміна дня і ночі)
— Хто може показати, де знаходиться на глобусі Київ? (Учитель відмічає прапорцем.)
— Де Америка? (Показує вчитель.)
— Коли ця частина Землі освітлена, то на протилежній стороні — ніч.
— Чому відбувається зміна дня і ночі? (Земля обертається навколо своєї осі.)
— Оскільки Земля обертається, Сонце освітлює то одну, то іншу її половину
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Самостійна робота
Підкресли те, що відбувається вдень, — синім кольором, уночі — коричневим, якщо події не мають відношення до часу доби взагалі не підкреслюй.
Спека, зірки, політ кажанів, снігопад, спів птахів, Місяць на небі, комарі, гроза, дощ, Полярна зірка на небі, туман, високе Сонце, прохолода.
2. Робота в групах
Спробуємо уявити, як змінився б наш світ, якщо б обертання Землі припинилося?
Можливі висновки роботи груп
• На тій частині Землі, яка освітлюватиметься Сонцем, буде дуже
спекотно, почнеться нестача питної води
• На тій частині Землі, яка не буде освітлена Сонцем, буде дуже
холодно, не ростимуть рослини, буде довгою ніч
3. Робота над прислів’ям
Зберіть зі слів прислів’я.
Доба, день, пріч, і, ніч —
(Учитель вивішує слова-таблички на магнітній дошці, один учень розставляє їх.)
Читання прислів’я хором.
День і ніч — доба пріч.
— У народі говорять: «День і ніч — доба пріч». Як ви розумієте зміст прислів’я? (День і ніч складають 24 години, або добу.)
— Скільки повних обертів навколо своєї осі зробить Земля за тиждень? (7 обертів)
— Чому? (7 днів тижня)
А якби Земля не оберталася або перестала б обертатися на вколо своєї осі, що б сталося? (Одна сторона весь час була б поверненою до Сонця, а інша — ні.)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Хто може зараз пояснити ситуацію, що виникла на початку уроку? Чому різний час в Америці і у нас?
Діти (показують на глобусі):
Ось Америка, а ми — на іншій стороні Земної кулі. Коли у них день, у нас ніч. Земля обертається, і в Америці настає ніч, а у нас день, і навпаки.
— А що сталося б на планеті, якби вона не оберталася? (Діти висловлюють свої припущення.)
— Навколо якої осі обертається Земля: справжньої чи уявної?
— Скільки обертів робить Земля за добу? (1)
— Коли буває тепліше — удень чи вночі, з чим це пов’язано? (Світить Сонце.)
— Чи могли б існувати живі організми, якби круглий рік була тільки ніч або день? (Ні)
— Із чим пов’язана зміна дня і ночі? (З обертанням Землі навколо своєї уявної осі.)